Czy osoba niepełnoletnia może wydać książkę?

Książką wydana przez osobę małoletnią 

Coraz więcej młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia, decyduje się na wydanie własnej książki.

Często mają oni wątpliwości co do tego, czy mogą to zrobić, ponieważ są niepełnoletni.

Wydanie książki przez osobę małoletnią – co na to prawo?

Osoba może napisać książkę. Jednakże zawarcie umowy wydawniczej lub umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga spełnienia dodatkowych wymogów. W przypadku osoby, która nie ukończyła 13. roku życia, umowę taką może podpisać tylko jej przedstawiciel ustawowy, zazwyczaj rodzic. W niektórych przypadkach, gdy wartość umowy jest wysoka, zawarcie takiej umowy może być uznane za czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka. W takiej sytuacji konieczna jest zgoda sądu, podobnie jak w przypadku, gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia co do zawarcia umowy w imieniu dziecka. Wydawnictwo powinno zawsze wymagać zgody obu rodziców, aby uniknąć problemów prawnych. Od 13 roku życia, możliwe jest zawarcie umowy przez samego zainteresowanego, ale skuteczność umowy zależy od zgody przedstawicieli ustawowych dziecka.

Zawarcie z małoletnim umowy o dzieło?

Jeśli umowa o dzieło dotyczy napisania książki przez osobę niepełnoletnią, która nie ukończyła jeszcze 16. roku życia, wymagana jest dodatkowo zgoda właściwego Inspektora Pracy. Umowa o dzieło jest bowiem traktowana jako praca zarobkowa. Taka zgoda nie jest jednak konieczna, gdy zawierana jest umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych, umowa na udzielenie licencji do korzystania z utworu lub umowa wydawnicza. W takim przypadku nie jest wymagana zgoda Inspektora Pracy, gdyż książka już istnieje, Autor przynosi tylko na wydawcę określone prawa majątkowe lub też zleca mu dokonanie określonych czynności. W tym przypadku małoletni nie wykonuje pracy zarobkowej, a jedynie korzysta z efektów pracy, którą już wykonał. Warto zaznaczyć, że umowa o dzieło może dotyczyć tylko książki, która jeszcze nie została napisana. Jeśli utwór już istnieje, możliwe jest zawarcie umowy wydawniczej, licencyjnej lub przenoszącej autorskie prawa majątkowe. W praktyce wiele wydawnictw błędnie kwalifikuje umowę zawartą z autorem jako umowę o dzieło, pomimo że utwór już istnieje i nie może być przedmiotem umowy o dzieło.

Podsumowanie

W celu zawarcia umowy związanej z wydaniem utworu, który już istnieje, osoba niepełnoletnia musi uzyskać zgodę rodziców lub muszą oni zawrzeć umowę w jej imieniu. W niektórych przypadkach konieczna jest także zgoda sądu. Jeśli utwór jeszcze nie powstał, a wydawca zlecił jego napisanie, konieczna jest dodatkowo zgoda właściwego Inspektora Pracy, chyba że autor ma ukończone 16 lat.